Vissza a főoldalra  
 
 
 
   Keresés  
KüldetésünkGalériaSzavazás
Híreink
 
 
Egyházi iskola lesz a „KERI”
A Földváry sem kerülhetett volna a baptistákhoz
2012.04.26.
A Földváry iskola nem kerülhetett volna egyházi működésbe — hiába örült volna ennek az iskola jelenlegi igazgatója. Ez azután derült ki, hogy a lokálpatrióták a pontos tantestületi és szülői szavazati eredmények kiadását kérték az alsóvárosi iskolától. Közben kiderült, egy egyház kivételével a többi kinyilvánította: nem kíván iskolát működtetni Vácon. A kivétel a Református Egyház, amely ma lényegében megkapta a kereskedelmi és vendéglátóipari iskola működtetésének lehetőségét a képviselő-testülettől. Sőt, a baptistákat is felkérték iskolák működtetésére…

Az iskolai faliújság tájékoztatója.   Az igazságra várni kellett


Azokban a váci közép- és általános iskolákban, ahol szavaztak az egyházi működtetésbe adásról, egy kivételével mindben elutasította az alkalmazotti közösség a baptista megkeresést. Legalábbis, eddig így tudhatta a város közvéleménye, hiszen az egy kivétel, a Földváry Károly Általános Iskola igazgatója úgy nyilatkozott több helyen is, hogy kollégái és a szülői munkaközösség kétharmada is támogatta a baptista kérést. Mivel a lokálpatriótákat több szülő és tanár is megkereste, hogy valami nincs rendben a szavazási számokkal, ezért az egyesület nevében Ferjancsics László kérte ki Váradi Iván Attila iskolaigazgatótól a pontos eredményeket. Első válaszában az igazgató nem adta ki a pontos közadatokat, majd az újabb kapcsolatfelvételt követően egyik helyettese már részletes adatokat szolgáltatott.

Nem volt kétharmad a szavazásoknál

Az adatok cáfolják az iskolaigazgató korábbi, a kétharmados támogatásokat bejelentő szavait, melyet az iskola faliújságjára is kiplakátozott. Kiderült, hogy 63 alkalmazott volt szavazásra jogosult, és közülük csak 38-an szavaztak az egyházi működtetésre. Ez az arány nem teljesíti a baptista elvárást. Több iskolával ellentétben a Földváryban nem minden szülőnek biztosították a szavazás lehetőségét, a 44 taggal bíró szülői munkaközösséghez delegálták a döntés jogát. A szavazáson 21 támogató voksot számoltak össze úgy, hogy nem csak a munkaközösség tagjainak, hanem más szülőknek (osztályonként plusz egynek) is adtak szavazati jogot. Így, a matematika szabályai szerint sem a 66-ból, sem a 44-ből, sem a megjelent 37 szülőből származtatva nem lett meg a kétharmados többség. 

Bár csak a lokálpatrióták kérték ki a szavazásra vonatkozó közadatokat, nem csak ők, hanem például egy volt váci Fidesz képviselő is gyanakodott arra, hogy a Földváry iskolában gond lehetett a szavazatok számolásánál/értelmezésénél. Ő így írt erről blogjában: „A szondázott váci iskolák közül egyedül a Földváryban lett volna fogadókészség, bár érdemes volna megvizsgálni, hogy ott hogyan is született meg ez a váratlan döntés. Az mindenesetre bizonyos, ha valaki úgy érzi a jelenlegi igazgatók közül, hogy félnivalója lehet az állami átvételtől, az valószínűleg éppen Váradi Iván Attila…”

Az igazgató örült (volna) az átadásnak

Váradi Iván Attila igazgató a baptistákhoz kerülésről nem rejtette véka alá a véleményét, a Szabad Földnek így nyilatkozott: „Hogy mit szóltam az ötlethez? Örültem”. A lokálpatrióták szerint nem megengedhető, hogy egy iskolaigazgató befolyásolja — akár nyilatkozataival is — egy ilyen fontos kérdésben a szavazásokat. Szerintük már az is döbbenetes, hogy egy komplett lakótelepet (és környezetét) ellátó intézmény vezetője — aki ráadásul szocialista képviselő —, kiálljon az egyházi átadás mellett. Ha az átadás megvalósult volna, akkor az olyan gyermekeknek, akiket szüleik nem járatnának egyházi iskolába, a lakótelep közepén álló iskola helyett távoli intézményekbe kellene járatni — vallja Makrai Zsolt, aki éveken át képviselte a lakótelepieket az önkormányzatban. A lokálpatrióta egyesület tagja hozzátette: ha az igazgató által támogatott egyházi működés megvalósul, akkor osztályok eshettek volna szét, amely a tanulmányi eredményekre is rányomhatta volna a bélyegét.

Az ellenőrzés gondokat talált a Földváryban

Vác Gazdasági Hivatala ellenőrzést végzett intézményeiben, aminek során megállapította például, hogy iskolái közül egyben gondok vannak a tanügyigazgatási dokumentumokat is szabályozó rendelet betartásával. Így fogalmaz a hivatal: „Egy intézményben — Földváry Károly Általános Iskola — az említett rendelet alapján a tanulókról vezetett nyilvántartás nem archiválható, a tanulói jogviszony egyéb dokumentumok alapján — a küldő illetve a befogadó intézmény által tett nyilatkozatok segítségével — állapíthatók meg.”

Érdekesség — vagy talán nem is annyira az… —, hogy a Polgármesteri Hivatal illetékes osztálya által elkészített éves ellenőrzési jelentést a képviselő-testület szinte egyhangúlag, az osztály egész éves munkáját példa értékűnek állítva fogadta el. Egy kivétel volt: többszöri felszólalásában Váradi Iván Attila (aki az iskola igazgatója) jelezte, hogy ő nem fogadja el a jelentést.

Református kereskedelmi és vendéglátóipari képzés

Ma délután döntött a képviselő-testület: Fördős Attila polgármester előterjesztésére lényegében elfogadták (11 igen és 2 tartózkodás mellett), hogy a jövőben a Bernáth Kálmán Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakképző Iskolát a reformátusok működtessék. Az Iskolavárosban lévő, több mint 700 gyermeket képző- és nevelő intézmény egyházi működtetésének részleteire a polgármester még tárgyalásokat fog folytatni, de biztosnak látszik, hogy szeptembertől megszűnik a világi működtetés.

A kereskedelmi épülete                      (Forrás: az iskola honlapja)

 

Mégis lehetnek baptista iskolák

A képviselők többsége (akárhogy szavaztak is az iskolákban a nevelők és a szülők), nem engedik el a baptisták kezét, sőt, most már nyíltan is felajánlották a városi intézményeket az egyháznak. A sebtében előhozott határozati javaslatot Schmuczer Istvánné (Fidesz), a Művelődési és Oktatási Bizottság elnöke olvasta fel, amelyet a képviselők 11 igen szavazattal elfogadtak. Eszerint a polgármesternek fel kell vennie a kapcsolatot a helyi baptista gyülekezettel az intézmény fenntartásra vonatkozó tárgyalások újrakezdésére.

Tehát az önkormányzati iskolák egyházasítása nem fejeződött be, hiába nyilatkoztak eszerint az elmúlt két hétben képviselők. A történet igazából most kapott zöld utat…

 

Kapcsolódó cikkünk:

Nem lesz baptista iskola Vácon

Vissza az ÖSSZES HÍR oldalra

Vissza az előző oldalra
 
   
 
Figyelmébe ajánljuk
Repült Vác alpolgármestere – közel millióért, luxusban
Miután megszavazta az önköltséges utazást közpénzen, busines classon utazott Japánba Mokánszky Zoltán
Tovább...
Mely képviselők randalíroztak???
Nyílt levél a kormánypártiak részére
Tovább...
Kamu volt a váci híd ígérete
Még nőhet is a Gödöllői út terhelése
Tovább...
 
             
Kapcsolat | Felhasználási feltételek
A Vácért Lokálpatrióta Egyesület hivatalos honlapja. Minden jog fenntartva. Copyright © 2011